+90 222 221 02 64 - 0 544 803 3380 - 0 538 650 6772
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Su Yalıtımının Önemi

16 Eylül 2017
954 kez görüntülendi

Su Yalıtımının Önemi

Su Yalıtımında Görülebilecek Tehlikeler

Baca etraf dipleri su sızdırabilir,
Oluklar su kaçırabilir, ya eskimişler yani kırılma ve çatlama vardır, ya da yerinden çıkmıştır,
En üst katların tavanında yoğuşmadan dolayı küf ve nem vardır,
Tavanlardan su ve küfü oluşturacak nem alıyor
Dış cephelerde (özellikle kuzey cepheler) rutubet oluşması (terleme ve küf), zamanla nemin yoğuşması ile suyun duvardan aşağı doğru akması
Zemin ve bodrum katlarda topraktan ve sıcaklık farkında dolayı nem ve rutubet, aynı zamanda yoğun küf oluşumu
Üst katlarında havuz diplerinde su sızması ve su depolarında su kaçağı,

Binanızın, evinizin ya da işyerinizin daha uzun ömürlü ve daha sağlam olabilmesi, konforlu ve güvenli bir ortam sağlayabilmesi için yağmur, kar, aşırı sıcakve soğuk gibi iç ve dış etkenlere karşı doğru bir şekilde korunması gerekir. Yukarda belirtilen etkenlerden en iyi korunma yöntemi yalıtımdır. Mevut binalarda alınacak en önemli aksiyon da mantolamadır. Mantolamanın da en etkin bileşenleri doğru malzeme seçimi ve etkin-doğru işçiliktir. Daha önceden de bahsedildiği üzere mantolamada kullanılacak malzemenin mutlaka paket sistem olması ve en az 5 cm olması şarttır. Mantolama uygularken merkezlere çok dikkat edilmeli, mutlaka mastar kullanılmalı, köşebentler fileli olmalı. Saçak altlarında suyun yol almasını önlemek için damlalıklı köşebent kullanılmalı. Pencere merkezlerinde ısı köprülerini önlemek için merkez içleri de mantolanmalı.

Binanızda su yalıtımı, suyun yapının yüzeyinden içeri sızarak yapı elemanlarına dolayısıyla da yapıya zarar vermesini önlemek için yapılır. Suyun yapının içine sızmasıyla bileşenlere ulaşır, sonradan zamanla zararlı etkisini göstermeye çalışır, su yapının içerisinde sıva ya da gaz içerisinde yerini bulur. Suyun ya da buharın yapı bileşenlerine faklı ulaşma yolları vardır;

Dış cephe duvarlarındaki çatlaklardan sızma ve aşağı doğru akma ile rutubet: İyi bir sıva katı üzerine uygulanan ve boyadan en az yirmi kat daha kalın olan dış cephe mantolama, kar ya da yağmur nedeniyle dış cepheye vuran suyun içeri sızmasını önler. Mantolama su sızması için daha uzun bir yol teşkil ettiğinden, yapıya ve bileşenlerine ulaşmasını zorlaştırır, hatta imkansız hale getirir. Tabii ki bu söylenenler doğru bir mantolama için geçerlidir, mantolamanın doğru yapılmaması ve doğru malzeme kullanılmaması ise işin içinden çıkılamaz bir duruma getirir.

İç-dış sıcaklık farkından dolayı yoğuşma yoluyla yutubet: Mantolaması ve yalıtımı olmayan yapılarda genellikle sıcaklık farkı vardır.Düzenli havalandırma yapılması ise bağıl nem oranını düşüreceği için yoğuşmanın ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Yalnız sıcak havalarda içeri çekilemez hale gelecektir, soğuk havalarda ise ısı kaybı yaşanacaktır. Sıcak soğuk farkı yok edildiğinde yoğuşma ortadan kalkacaktır. Bu durumda da tabii ki levhanın kalınlığı çok büyük etkendir. İnce ısı yalıtım levha kullanılması durumunda yine de sıcaklık farkına bağlı olarak yoğuşma yaşanabilecektir. Bundan dolayı ısı yalıtım levhasının en az 5 cm kullanılması şarttır. Avrupa kullanılan ısı yalıtım levhasının ortalama kalınlığı 10 cm’e kadar çıkabilmektedir.

Cephedeki Kılcal Su Yürümesi ile Rutubet: Malzemedeki kalitesizlik ve buharlaşan sudan dolayı dış sıvalarda kılcal damarlar oluşmaktadır. Koruma sıvası, yapısındaki kanallar yardımıyla suyun buharlaşmasını kolaylaştırarak, yüzeyde rutubet lekelerinin oluşmasını önler. Bu kanallar aynı zamanda, tuzları bünyesinde saklayarak bunların genleşip sıvayı çatlatmalarını engeller.

Zeminden Sızan Su Yoluyla Rutubet: Mantolama sistemi, suyun duvardan geçişine engel olur, suyun geçişi için uzun bir yola ihtiyaç duyar. Bu tür yalıtım sistemleri (mantolama) öncelikle dışarıdan, su tarafından uygulanmalı, ancak sızıntı veya eski binaların ranovasyonunda, su yalıtımı içeriden uygulanmalıdır.

Kısacası dış cephe mantolama su izolasyonu açısından da çok büyük önem arzetmektedir. Suyun geçişini yolunu uzatarak imkansız hale getirmektedir.

su yalıtımı hakkında bilgi eskişehir,
su yalıtımı vikipedi eskişehir,
binalarda su yalıtımı eskişehir,
yangın yalıtımı nedir eskişehir,
su yalıtımı malzemeleri nelerdir eskişehir,
su yalıtımı nasıl yapılır eskişehir,
su yalıtımı nedir eskişehir,
ısı yalıtımı nedir eskişehir,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?